La Venosta – třetí a čtvrtý závod Ski Classics

0
509

Druhá zastávka letošního ročníku Ski Classics nás zavedla do Itálie na již tradiční La Venostu na Melago Alm. Část týmu tam strávila ve výšce celý týden, druhá část bez dovolené přijela až ve čtvrtek večer po počátečních komplikacích s dopravou. Tradiční partner servisu je Skiservis Mára, pro který to opět nebylo vůbec jednoduché se s novým způsobem mazání poprat. Měli jsme znovu štěstí a oba dva dny se to povedlo – speciální díky servisákům Vojtovi, Daliborovi, Markétce a Thomasovým rodičům za obětavý a velmi dlouhý servis v kamionu, při testování i podél trati.

V sobotu nás čekal klasický 36 km dlouhý závod, který se jel na několika hodně členitých okruzích s dvěma vrchařskými prémiemi a cílovým stoupáním až do nadmořské výšky 2.034 m n.m. Hned od začátku se podařilo Thomasu Bingovi začlenit do vedoucí skupinky, kde vždy relativně snadno dokázal vyhrát vrchařskou prémii a získat tak právem karmínový dres pro nejlepšího vrchaře. V závěrečném stoupání už bohužel lehce zaostal za čelem závodu a do cíle dojel na výborném osmém místě s minimální ztrátou. Druhým naším nejlepším závodníkem byl 57. Petr Knop, který dorazil po komplikacích až na poslední chvíli a závod mu poměrně sedl. Zbylí dva naši závodníci nastoupili do závodu napůl nemocní a tak nemohli podat 100% výkon, 64. Vašek Sedláček a 74. Pavel Janeček. V ženách se ale ve skvělé formě ukázala Kája Grohová, která až jela téměř celý závod úplně sama, tak vybojovala luxusní 13. místo! Její výkon podpořila i 28. Laura Stichling, která dlouho držela dokonce 23. pozici, ale v posledním kole ji už došly síly a lehce ztratila.

V neděli pak byla na pořadu dne horská časovka o délce 10 km, kdy závodníci startovali v minutových intervalech. Opět hodně těžký závod ve vysoké nadmořské výšce a ač jsme měli opět super lyže, tak už se na našich závodních projevila lehká únava z nadmořské výšky a nedostatečné aklimatizace. V mužích jsme navíc měli smůlu v tom, že Thomas na trati zlomil hůl a ač dostal poměrně brzo náhradní, tak ta byla o 15 cm delší, než ta původní a správnou dostal až po cca 3 kilometrech. Těžko spekulovat, kolik času tam díky tomu finálně nechal, ale sám Thomas byl pokorný a říkal, že to byl výkon na hranici první desítky, že lepší by to dnes stejně nebylo. Časomíra tedy nakonec ukázala stále výborné 18. místo, 57. byl Vašek Sedláček, 70. Petr Knop a 80. Pavel Janeček. Výborně opět zajely naše holky, Kája Grohová letěla tratí jako blesk a dojela na 14. místě, Laura Stichling ji podpořila krásným výkonem na 25. místě.

Thomas Bing:The shape is good, that’s what I am very happy about. It’s a good feeling, to know, the training was right. But next competition I don’t want to win the Sprint from the second group, I want to stay with the first groupe.

Karolína Grohová:Venosta pro mě byla naprosto nad mé očekávání. Sobotní závod na 37km s převýšením přes 800m, měl místy charakter spíš skialpového závodu. Po startu se závodní pole roztrhalo a pro mne nečekaně jsem jela 35 km sama a ukrajovala metry směrem k cíli. Povedlo se mi vybojovat 13. místo a to hlavně také kvůli skvělým lyžím. Díky Vojtovi a Daliborovi! Nedělní časovka byla pro mě též povedená a z výkonu jsem nadšená a 14.místo hodnotím pozitivně. Oba závody mě motivují k intenzivnímu tréninku a těším se v lednu do Toblachu.

Václav Sedláček: „Opět obrovská poklona servisu, Thomasovi, jeho rodičům a vůbec celému týmu, který makal na 120%. Sobotní závod nebyl pro mě vůbec dobrý. Tělo bylo úplně marný a nedokázal jsem vůbec zrychlit. V neděli už to bylo mnohem lepší, ale pořád to byla bída. Teď je rozhodující se uzdravit, pořádně potrénovat a v roce 2024 na to vlítnout se vším všudy.“

Laura Stichling: „Im very glad that both races went well and better than last weekend. Even the race was hard because of the altitude and weather, I felt good and stronger. My only Fall was that my skis became a little bit slower in the last 8k loop. And with tried Arms I lost 5 Positions.“

Pavel Janeček: „Krásný a těžký závod v nádherné přírodě. Motor tentokrát netáhl jak měl a bylo to trápení. O to větší motivaci a chuť mám do dalších závodů.“

Dalibor Valter: „Situace na místě byla z pohledu servisu zdánlivě jednoduchá – suchý přemrzlý sníh s trochou nového poprašku, nízká vlhkost, tvrdé stopy, všechny stejné, počasí na sobotu hlášené identické, jako to páteční. Co pro nás bylo ale velkou komplikací je fakt, že jako servis najednou stojíme na začátku a nemáme žádnou historii, žádné zkušenosti, jen dvě šuplata plná nových vosků. Vycházeli jsme tedy z minima, které bylo k dispozici – z předchozího víkendu. Aplikace a výchozí kombinace do testu byla velmi podobná jako sobotní Bad Gastein a k ní se zkoušely další varianty. Výsledek se myslím docela povedl a můžeme si ho zařadit do seznamu „k dalšímu použití“. Předpověď na neděli slibovala celkem razantní oteplení, ale při stálé jasné obloze, minimální vlhkosti a hlavně celkem silné vrstvě promrzlého sněhu nakonec nikdo ze závodníků své „sobotní“ lyže neměnil. V sobotu večer jsme zkoušeli trochu teplejší varianty dopolední mázy a v neděli ráno vybrali tu finální pro závod. Při závodě s individuálním startem a s minimem sjezdů se těžko dá kvalita mázy objektivně zhodnotit, ale myslím, že i nedělní volba byla konkurenceschopná. Za servis bych chtěl poděkovat všem závodníkům za zodpovědnost, s jakou k oběma závodům přistupovali, za chladnou hlavu při výběru lyží a za důvěru, kterou nám prokázali při výběru mázy. Navíc bych chtěl poděkovat za pomoc a spolupráci při nedělním úklidu a balení kamionu. A speciální dík patří Thomasovi za naprosto neuvěřitelný kuchařský servis. Můžu jen doufat, že náš servis byl alespoň z poloviny tak dobrý, jako jeho obědy!“

První blok závodů nám vyšel na jedničku, super fungoval servis a měli jsme ve všech závodech hodně rychlé lyže, zároveň ve většině závodů zajeli velmi dobře i naši závodníci, Thomas Bing je průběžně na sedmém místě a těsně druhý ve vrchařské soutěži, Kája Grohová je celkově desátá a v týmové soutěži nám patří neuvěřitelná devátá příčka. Celkově se mi líbilo, jak tým funguje jako parta, vzájemně si pomáháme, oba naši cizinci mezi nás krásně zapadli, tak se nám snad podaří udržet nastavené pořádky i do budoucna. Ski Classics bude pokračovat druhý víkend v lednu v Itálii v Dolomitech okolo Toblachu závodem 3 Zinnen Marathon.

#rideforplizi

Díky všem našim partnerům: @edecko_cz @silvini_sportswear @fischerczech @madshus1906 @swixcz @skiservismara @sinop.cz energamocz @coxacarry @sponserfood.cz @haakonsport @fly4sport.cz @blizeyewear @autoservisflider @usmutnych289 @osswald @jizerskamagistrala @obecbedrichov @dolfin_cafebar @skiclassicsofficial @jiz50@skitour_cz @stopaprozivot @boboloppet @skiroll_classics