Grönklit – devátý a desátý závod Ski Classics a Horní Mísečky

0
559

Ani neskončila Jizerská 50 a už jsme museli balit kufry a kamion, který odcestoval až do dubna na daleký sever a s ním i pár závodníků a servisáků na nové závody do Švédska na Grönklit, kde to moc dobře známe, neboť jsem jezdíme za přípravou na Vasaloppet už od roku 2007. Tradiční partner servisu je Skiservis Mára a co jsme mazali na jednotlivé závody se dozvíte kliknutím na odkaz – speciální díky servisákům Pilzikovi a Malému Petrovi (Šípoš) za obětavý a velmi dlouhý servis v kamionu, při testování i podél trati.

V sobotu se jel krásný závod v typické švédské krajině okolo jezer a skrz řídké lesy, který připomínal klasikářskou etapu z cyklistiky a to jak profilem, tak i průběhem. Nejdříve jely ženy a zde velmi dobře pracovala Kája Grohová, která se usadila ve třetí skupince, kde byla velmi aktivní a do cíle dojela nakonec na velmi krásném 15. místě. Anička Marie Hejná měla celý týden zablokovaná záda a skoro to vypadalo, že ani do Švédska nakonec neodjede. Nakonec to zvládla a dobře udělala, závod dobojovala na 36. místě. V mužích byla obrovská konkurence podobně jako na Vasáku a tak ty naše výsledky nevypadají úplně jako na výsostech, nicméně tam kluci jako vždy nechali všechno a Venca Sedláček dojel jako 67., v další skupině za ním jako 70. Jiří Pliska.

Nedělní závod byla časovka jednotlivců na 12 km do kopce, který byl místy mírný a místy velmi prudký. Zajímavá nová zkušenost v ideálních podmínkách nám přinesla 18. místo Káji Grohové a 38. místo Aničky Marie Hejné. V mužích vyjel nejrychleji nahoru opět 60. Vašek Sedláček, jako 69. pak Jiří Pliska, který se rozjíždí po dlouhé nemoci.

V Čechách se závodilo v rámci Ski-tour na Horních Mísečkách, kde jsme zcela dominovali. V sobotu vyhrál 20 km skate Petr Knop před Vojtou Prášilem, v neděli pak 30 km klasicky vyhrál opět Petr Knop před Alešem Bohatým a Honzou Maryškou. Na trati 10 km klasicky pak vyhrála Eliška Hujerová.

Ohlasy závodníků

Karolína Grohová: „Jsem nadšená. Sobota- Úvodních 30 km se mi jelo špatně, visela jsem na konci balíku a asi úvodní sjezdovka po starti mě zahltila více než jsem čekala. Když jsme z rovinaté pasáže dojeli k tratím a čekala nás členitá pasáž, tak jsme zázračné ožila a propracovala se balíkem. Posledních 15 km jsem hnala ze všech sil a měla pocit, že mi to hezky odjíždí. V cíli 15.misto- spokojenost. Neděle- Krásná trať, na 6 km mě dojela Smedas, jely mi fantasticky lyže, ale skútr se mi tam hrozně pletl, bála jsem se, že se srazíme nebo mi zničí hole. Mrzí mě, že jsem s ní nedokázala udržet krok trochu déle. Cíl, byl na nádherném místě. Tělo mě nepustilo do vysokých tepů.“ Děkuji klukům za báječný servis a geniální lyže!“

Václav Sedláček: „Nádherná, divoká, severská řezačka, kterou člověk u nás prostě nezažije a kterou na Vasáku, jako když lyžař najde. Obrovská poklona Káji Grohové za výsledky, a Aničce Hejné za odvahu a oddanost týmu, protože ve čtvrtek ráno se skoro nemohla pohnout a i tak to hecla a jela skvěle. Plizíček se víc a víc rozjíždí, takže i když je nespokojený, tak i s obrovským výpadkem je na tom stejně jak já. Největší díky patří servisákům Pilzikovi a Petrovi, protože já sice 4 noci před závodem pořádně nespal, ale oni kvůli nám nespali 3 dny v kuse. Škoda, že musíme z lyžařského ráje zase domů a trénovat na trenažeru.“

Jiří Pliska: „Prašan, nízké severské slunce, kamarádi a závodní atmosféra. Co víc si přát? Asi formu 🙂 Sobotní padesátka na hravé a poctivé trati byl pěkný závod a na rozdíl od Jizerské 50 jsem měl pocit, že závodím. Výsledek sice není pozitivní, ale ten lehce ovlivnil né úplně šťastný výběr lyží a nabitá severská konkurence. Neděle pak byla opět na pěkné trati v mém podání bídná. Tělo mě po pařádného zatížení nepustilo. Ale idividální časovka v kombinaci s laufem v jeden víkend mi dává smysl a libilo se mi to.

Anička Marie Hejná: „Oba závodní dny byly krásně slunečné s čerstvě napadlým sněhem. Já měla strach ze zablokovaného krku kvůli namoženým svalům na zádech, mohla jsem krk otáčet jen velmi omezeně a s bolestí. Málem jsem proto neodletěla. Nakonec jsem oba závody absolvovala, sobotní 50ka se mi líbila, při nedělních 12 kilometrech jsem ze sebe už nemohla dostat maximum a občas mi při závodem vystřelila svalová bolest spojená se svaly na krku a zádech. Víkend ve Švédsku ale hodnotím pozitivně a závody jsem si užila. Děkuji ještě jednou klukům za skvělý servis lyží a jejich práci. A taky Káje za boží masáže!“

Petr Knop: „S víkendem na Mísečkách jsem spokojený, protože jsem už dokázal jet delší dobu ve slušném tempu a i tak bych mohl přidat. Přes těžké podmínky byl můj výkon velice slušný a už se těším až to budu moc zúročit na velké scéně ve ski classics.“

Aleš Bohatý: „S rozdanými kartami na tento závod jsem se popral vcelku statečně. Byla opět nelehká, měnící se sněhová podmínka a náročnost trati na Horních Mísečkách nakonec vyloučila možnost závodit čistě soupaží. Všeoblíbená (mnou všeobávaná) klasika na mikrokontaktu byla v podstatě jediná možnost dávající smysl. Naštěstí bylo v letní přípravě i dost prvků opravdu klasické techniky, zde byla tedy konečně možnost ony tréninkové hodiny prodat. Příjemnému zpestření a vyhození ze soupažového rytmu přispěla také skutečnost, že stříďákem a nakopávanou soupaží jsem v zimě závodil naposledy zhruba přet pěti lety. A nebyla to ani tak úplně ostuda, druhé místo můžeme uznat.“

Jan Maryška: „Závod se uskutečnil na závodních tratích na Horních Mísečkách při opravdu těžkých a zrádných sněhových podmínkách. Rozhodovali jsme se zda pojedeme na mikrokontaktu nebo namažeme klistr. Nakonec jsme zvolili mikra a myslím, že to byla dobrá volba. V umydlené stopě to sice trochu smekalo, zato ve sjezdech byly lyže neskutečně rychlé. To jsem v tom pomalém, bořivém sněhu opravdu ocenil. Kluci mi ujeli poměrně záhy po startu, a tak jsem bojoval o třetí místo. Nakonec to vyšlo, takže velká spokojenost a jsem rád, že jsem na stupních mohl doplnit týmové parťáky.“

Petr Pilz (servis): „Závody byly z pohledu servisu velmi náročné, první den přes noc napadlo spoustu sněhu a druhý se zase velmi ochladilo, oba dny jsme tedy museli vstávat velmi brzo a testovat lyže až těsně před závodem. Zároveň se kvůli měnícím podmínkám oba závody jeli na jiných strukturách lyží a mazali se kompletně odlišné prášky. Oba závody také organizátoři zvolili start trochu dále od servisního kamionu a
hlavního stadionu, takže vše naplánovat nebylo vůbec jednoduché. Nadherné okolí Gronklitu spojené s čerstvým sněhem a sluníčkem nám to
ovšem vše vrátily, a tak brzké vstávání člověku ani tolik nevadilo. Děkuji závodníkům za jejich výkony a malému Petrovi za obrovskou pomoc
s přípravou a testem lyží. Těším se až se do lokace vrátíme za 14 dní na Vassaloppet.“

Seriál Ski Classics pokračuje za 14 dní ve Švédsku nejdůležitějším závodem v roce Vasaloppetem na 90 km, kterému tento víkend předchází námi pořádaný BoBoloppet také na 90 km, Šumavský maraton a Jelyman.