La Diagonela – šestý závod Ski Classics a Dolomitenlauf

0
413

Čtvrtá zastávka letošního ročníku Ski Classics nás zavedla do Švýcarska do údolí Engadinu na velmi mrazivý závod La Diagonela. Na závody jsme se přesunuli ve čtvrtek během dne a bydlení jsme našli kousek od cíle u obce La Punt. Tradiční partner servisu je Skiservis Mára, pro který to opět nebylo vůbec jednoduché se s novým způsobem mazání poprat. Měli jsme znovu štěstí a máza se opět povedla – speciální díky všem servisákům, zejména pak Pilzikovi, Daliborovi, Petrovi a Filipovi za obětavý a velmi dlouhý servis v kamionu, při testování i podél trati.

Sobotní předpověď už dlouho dopředu slibovala velký mráz a bohužel se to potvrdilo a ani start posunutý o hodinu moc tepla nepřinesl. Na startu nás čekalo -25 °C, během závodu teplota nešla nad -20°C a doposud nechápu, jak to všichni zvládli bez omrzlin, zvláště holky byly velké bojovnice. V mužské kategorii se jelo neskutečně ostré tempo už od samotného začátku a jeden nástup následoval druhý a startovní pole se neustále trhalo na malé skupinky, které se občas zase spojily. Thomas Bing se úspěšně pohyboval v popředí a vypadalo to, že bude mít dnes dostatek sil i na závěrečný cílový kopec. Dle jeho slov takto tvrdý závod ještě nezažil a bohužel v jednom s nejprudších a nejdelších stoupání v závěru už nedokázal držet tempo nejsilnější trojice a bojoval tak ve druhé skupince, kde bral výborné 10. místo a udržel i nadále vrchařský dres. Velmi dobrý závod také odjez Martin Jakš, kdy se mu dařilo jet s dobrou skupinou a v cíli z toho nakonec bylo 48. místo. V další skupině pak byl Petr Knop, kterému to bohužel odjelo ve stoupání do Svatého Mořice, ale i tak bojoval a dojel na 60. místě. Zlepšující se formu prokázal i Aleš Bohatý, který se oproti minulému týdnu výkonnostně zvednul a vybojoval 68. místo. Nejlepší z nejmladších byl 144. celkově Jan Bernkopf, který předjel poprvé svého taťku, který byl 149., 286. dojel Honza Parma, 347. Pavel Brabec, 420. Hynek Tyl a 468. Zdeněk Šulc. V ženské kategorii tradičně nejrychleji jela Kája Grohová, která vybojovala výborné 18. místo. Její výkon podpořila 34. Anička Marie Hejná a 36. Laura Stichling. Na krátké trati pak dojel 33. Radek Tyl a 11. Petra Tylová.

Thomas Bing:One of the hardest first part I ever had in ski classic’s. After the first 20k I don’t know how to come to the finish. The speed slowed down over a bit after the hilly part and I can focus on the last section. The final attak was 6km away from the Finish, after it it was man against man. I crossed the line at 10. Place and I was happy and totally frozen.“

Martin Jakš:Navzdory ledovému počasí se mi závod jel poměrně dobře. Sice jsem odpadl z hlavního pole v kopcích u Sv. Mořice, ale zůstal jsem v početné skupině, která i celkem spolupracovala a postupně se k cíli zmenšovala, a tak mě závod bavil. I s výsledkově to byl jeden z mých lepších závodů.

Petr Knop:Z meho zavodu na Diagonele mam smisene pocity protoze jsem pomyslel na vysledek kolem 50 ale mel jsem velky strach z te zimy….nicmene jsem citil ze do kopcu jako kdybych mel zadreny motor a vubec mi to neodjizdelo a i kdyz jsem se to snazil nahnat po rovinach i diky dobre pripravenym lyzim tak to na lepsi vysledek nez 60 misto bohuzel nebylo

Anna Marie Hejná:Diagonela letos nad má očekávání! Podařilo se nám neumrznout a takhle krásný místo mě nabilo energií do dalších závodů, stejně jako super práce celého týmu?. Díky za skvělý závodní víkend!

Laura Stichling:I really like profiled trails like the first and last third of La diagonela. The flat Part between demands mental strenght and a strong double Pole push? I really have to work for the second one. Overall its a very beautiful race even the Temperaturs are often very frosty in the Engadin valley. The Team offered a hard night ship to get out the best Material. And it was the best ski! Thank you a lot!!

Aleš Bohatý:Můj výkon se konečně posouvá správným směrem. Oproti prvnímu závodnímu víkendu mnohem lepší pocit, ikdyž ke konci závodu síly stále podezřele rychle ubývají. Už teď ale vím, co v předzávodní přípravě ještě trochu poupravit a potom to všechno půjde určitě ještě výš! A opět smekám před výkonem celého týmu, bez nás všech dohromady by nešlo vůbec nic.

Petra Hynčicová:Dolomitenlauf byl jeden ze závodů, o kterém jsem hodně slyšela od rodičů, tak jsem ho měla na pomyslném závodním seznamu. Předpověď počasí ukazovala velké mrazy, tak jsem z toho měla poměrně respekt. Ale na start vylezlo sluníčko a od té doby bylo všechno nadmíru povedené. První kolo jsem se chytila se skupinkou mužů, což mi pomohlo nastavit si dobré tempo a druhé kolo jsem si už především užívala krásné prostředí Obertilliachu a můj oblíbený skate, který mi trošku chybí ? Děkuji moc za tuto příležitost a doporučuji všem milovníkům běžeckého lyžování ?

Báli jsme se mrazu a on přišel. Naštěstí nikdo neumrzl, servis i přes to, že musel testovat spoustu kilometrů v mrazu a v noci, zafungoval a opět jsme měli šanci bojovat o nejvyšší příčky. Celkově v týmech držíme neuvěřitelnou devátou pozici z 35 týmů, ale s pokorou víme, že také mohou přijít závody, které se nám tak nepovedou. Děláme ale vše proto, aby se to nestalo, všichni makáme naplno dál. Tento týden nás čeká slavná Marcialonga na 70 km v údolí Val di Fiemme se závěrečným obávaným výjezdem Cascata.

V Rakousku se o víkendu také jel slavný Dolomitenlauf na 42 km, kde se podařil obdivuhodný počin Péťe Hynčicové, která jednoznačně vyhrála bruslařskou trať a přivezla tak domů krásný zlatý pohár. Na pátém místě ji ještě doplnila naše Kanaďanka Anna Sellers.

#rideforplizi

Díky všem našim partnerům: @edecko_cz @silvini_sportswear @fischerczech @madshus1906 @swixcz @skiservismara @sinop.cz energamocz @coxacarry @sponserfood.cz @haakonsport @fly4sport.cz @blizeyewear @autoservisflider @usmutnych117 @osswald @jizerskamagistrala @obecbedrichov @dolfin_cafebar @skiclassicsofficial @jiz50@skitour_cz @stopaprozivot @boboloppet @skiroll_classics